به گزارش سرویس اقتصادی سی نیوز و به تحلیل کارشناسان اقتصادی و به نقل از گزارش اخیر صندوق بین المللی پول، پیش بینی می شود تنزل اقتصاد ایران در سال جاری، اقتصاد خاورمیانه را با رکود روبرو خواهد کرد. پیش بینی نهاد مزبور این است که تولید ملی ایران معادل ۹/۵ درصد افت خواهد داشت. […]

به گزارش سرویس اقتصادی سی نیوز و به تحلیل کارشناسان اقتصادی و به نقل از گزارش اخیر صندوق بین المللی پول، پیش بینی می شود تنزل اقتصاد ایران در سال جاری، اقتصاد خاورمیانه را با رکود روبرو خواهد کرد.

پیش بینی نهاد مزبور این است که تولید ملی ایران معادل ۹/۵ درصد افت خواهد داشت.

همچنین تحلیل دیگری از صندوق بین المللی پول دال بر این است که برای تعادل بودجه ایران قیمت نفت باید به ۱۹۴.۶ دلار برای هر بشکه برسد.

بر طبق تحریم های شدیدتر ایالات متحده بر علیه ایران که عضو کلیدی سازمان  کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) می باشد پیش بینی می شود که این صندوق در سال جاری ۴/۴ درصد کسری مالی و سال آینده ۵٫۱ درصد با این کسری مواجه باشد. این صندوق در گزارش روز دوشنبه گفت:

روز جمعه ، معیار بین المللی معامله تجاری نفت خام برنت بسته شد دقیقاً بالاتر از ۶۲ دلار در هر بشکه نفت بوده است.

آخرین گزارش چشم انداز منطقه ای صندوق بین المللی پول برای خاورمیانه و آسیای میانه ، منتشر شده در روز دوشنبه ، تصویری از اقتصاد نامشخص برگرفته از عوامل جهانی مانند تنش های تجاری و همچنین آشفتگی داخلی و منطقه ای را نشان می دهد.

جنگ های تجاری، بی ثباتی قیمت نفت ، خطر بروز یک Brexit بی نظم و افزایش ناآرامی های اجتماعی – و در کوتاه مدت ، یک انقباض اقتصادی گسترده در ایران متاثر از تحریم های آمریکا را بزرگترین عوامل شکل دهنده چشم انداز منطقه دانست.

در مجموع شرایط خطیری است و باید امید وار بود که دولت محترم و سایر اجزا حکومت تلاش بیش از پیش برای مقابله با این شرایط در دست داشته باشند.

در ایام جنگ تحمیلی دولت برنامه های اضطراری مختلف را برای مقابله با شرایط بحرانی در حال تغییر تدارک می دید.