شرکت کره ای هیوندای ادعا کرده است استفاده از سیستم پنل خورشیدی در سقف خودروی سوناتا هیبرید باعث تولید انرژی الکتریکی اضافی برای موتور می شود. همچنین این سیستم باعث کاهش مصرف سوخت و افزایش مسافت حرکت خودرو می شود.

به گزارش سی نیوز، شرکت خودرو سازی هیوندای برای اولین بار از سیستم پنل خورشیدی در خودرو استفاده کرده است. این سیستم در سری جدید سوناتای هیبرید به کار رفته است که می تواند انقلابی در صنعت خودروسازی دنیا ایجاد کند.

سیستم پنل خورشیدی در سقف خودرو سوناتاهیبرید

شرکت کره ای هیوندای ادعا کرده است استفاده از سیستم پنل خورشیدی در سقف خودروی سوناتا هیبرید باعث تولید انرژی الکتریکی اضافی برای موتور می شود. همچنین این سیستم باعث کاهش مصرف سوخت و افزایش مسافت حرکت خودرو می شود. به صورت دقیق تر، پنل خورشیدی به کار رفته در سقف، باعث افزایش منیع الکتریکی مورد نیاز برای چرخ ها می شود و از طرفی به کاهش انتشار دی اکسید کربن نیز کمک می کند.

فناوری پنل خورشیدی در سقف، فعلا در آخرین مدل خودروی سوناتا هیبرید به کار رفته ولی در سال های آینده در مابقی خودرو های این شرکت نیز به کار گرفته خواهد شد.

فناوری پنل خورشیدی در سقف چگونه عمل می کند؟

فناوری سقف خورشیدی شامل ساختاری از پنل های خورشیدی سیلیکونی است که روی سقف اتومبیل قرار گرفته اند. این سیستم حتی در مواقع رانندگی نیز می تواند موتور سوناتا هیبرید را شارژ نماید. همچین می تواند ۳۰ تا ۶۰ درصد باتری را در روز شارژ نگه دارد. نکته ی جالب دیگر این فناوری این است که پیش بینی می شود با ۶ ساعت شارژ روزانه، مسافت سفر رانندگان سالانه ۱٫۳۰۰ کیلومتر دیگر افزایش یابد که در نوع خودش بسیار حائز اهمیت است.
این سیستم از یک پنل خورشیدی و یک کنترلر تشکیل شده است. با فعال شدن انرژی خورشیدی در سطح پانل خورشیدی با استفاده از فوتون های نور خورشید، این انرژی باعث ایجاد مکانیزمی خاص در سلولهای سیلیکونی می شود که در نهایت به برق مورد نیاز برای موتور تبدیل می شود.
برق حاصل از این فرآیند توسط کنترلر به ولتاژ استاندارد تبدیل شده و سپس در باتری ذخیره می شود تا در زمان مورد نیاز موتور مورد استفاده قرار گیرد. شرکت هیوندای در هنگام توسعه سیستم شارژ با پنل، نه تنها کارایی بلکه طراحی را نیز در نظر گرفته است.

فناوری پنل خورشیدی در سقف خودروی سوناتا هیبرید

ویژگی های فناوری سقف خودرو با پانل های خورشیدی

  • سیستم سقف خورشیدی سازگار با محیط زیست است که باتری را با استفاده از پنل های خورشیدی حتی هنگام رانندگی شارژ می کند.
  • سیستم سقف خورشیدی ضمن جلوگیری از تخلیه باتری و کاهش انتشار CO2 ، راندمان سوخت را بهبود می بخشد.
  • با استفاده از این فناوری ، ۳۰ تا ۶۰ درصد باتری خودرو را می توان از طریق انرژی خورشیدی شارژ کرد.

سوناتا هیبرید، پیشرو در فناوری سیستم پنل خورشیدی سقفی

خودروی سنوتا هیبرید اولین خودرو جهان است که به این سیستم مجهز می باشد. همچنین این خودرو به فناوری کنترل انتقال فعال، (Active Shift Control (ASC نیز مجهز می باشد. این خودرو دارای یک طراحی منحصر به فرد است که گیربکس ۶ سرعته هیبریدی دارد. مدل جدید هیوندای همچنین از طریق یک برنامه تلفن هوشمند اختصاصی از عملکرد “کلید دیجیتال” یا همان Digital Key پشتیبانی می کند.
بازار فروش این خودرو اکنون در کره ی جنوبی و آمریکا است. شرکت هیوندای در حال حاضر هیچ برنامه ای برای فروش این مدل به بازار اروپا ندارد.
  • نویسنده : محمدمهدی محترمی