پایان تراژدی تلخ افغانستان در رهگذر برقراری گفتگوهای داخلی است، نه دخالت‌ کشورهای فرامنطقه‌ای

پایان تراژدی تلخ افغانستان در رهگذر برقراری گفتگوهای داخلی است، نه دخالت‌ کشورهای فرامنطقه‎‌ای

رئیس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس اعتقاد دارد دستیابی به صلح و پایان دادن به تراژدی تلخ افغانستان در رهگذر کاهش مداخلات کشورهای فرامنطقه ای و برقراری گفتگوهای داخلی محقق می شود.

جلال میرزایی در گفت‌وگو با خبرنگار سی نیوز، در خصوص دیدار وزیر امور خارجه کشورمان با ملابرادر، رئیس دفتر سیاسی طالبان در تهران، گفت: با توجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران در همسایگی افغانستان قرار گرفته، تغییر و تحولات این کشور بر امنیت ایران نیز تاثیر می گذارد از این رو سمت و سوی بازیگران این کشور اعم از گفتگو و منازعه برای ایران مهم محسوب می شود.

نماینده مردم ایلام، ایوان،شیروان، چرداول و مهران در مجلس شورای اسلامی در این راستا، اظهار کرد: تاکید کشورمان این که نیروهای حاضر در عرصه سیاسی این کشور بتوانند مشکلات خود را از طریق گفتگو حل و فصل کنند.

وی با اشاره به اینکه بازیگران سیاسی افغانستان دارای شاخه نظامی هستند و این مهم در حالیست که حتی این بازیگران ارتباطات مختلفی با خارج از مرزهای این کشور دارند، ادامه داد: راه حل دستیابی این کشور به صلح، از مسیر همکاری و همگرایی منطقه ای می گذرد تا به پایان دادن جنگ داخلی در افغانستان و برقراری گفتگو بین افغانستانی ها منجر شود.

رئیس کمیته سیاسی فراکسیون

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: باید یادآور شد افغانی ها به تنهایی از پس این مهم بر نمی آیند از این رو نیاز به همراهی کشورهای منطقه است لذا کشورمان نیز موضع روشنی در این رابطه دارد.

میرزایی گفت: بر این اساس در سال های اخیر مسئولان کشورمان بخاطر اینکه آرامش در این کشور برقرار باشد، وارد گفتگو با طالبان شدند تا ثبات نسبی صورت بگیرد.

وی با اشاره به اینکه یکی از علت های طولانی شدن جنگ های داخلی در کشورها بدلیل مداخلات منطقه ای و فرامنطقه ای است، افزود: بنابراین تا زمانی که منافع خارجی ها در تشدید بحران در افغانستان باشد، ثبات برقرار نمی شود؛ به عبارتی مداخلات منفی و غیرسازنده موجب خواهد شد این کشور به سمت ثبات بازنگردد.

رئیس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: می توان گفت که برای کشورمان مهم نیست مذاکرات صلح در چه مکانی برقرار شود اما مهم این است بازیگران منطقه ای به برقراری مذاکرات صلح کمک کنند تا تراژدی تلخ این کشور به پایان برسد.

بر اساس این گزارش، وزیر امور خارجه کشورمان روز گذشته با «ملابرادر» رییس دفتر سیاسی طالبان و سایر اعضای دفتر سیاسی و هیات مذاکره کننده طالبان دیدار کرد.

هدف از این  دیدار ترغیب طرفهای افغان به گفتگوهای بین الافغانی و تشویق به یافتن راه حل مسائل از طریق گفتگو، حمایت از تمام نیروهای افغان برای یافتن فصل مشترک همکاری در بیرون رفتن نیروهای خارجی از افغانستان و امنیت افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی  بوده است.