وزیر نیرو از توسعه همکاری بین ایران و تاجیکستان در زمینه‌های کشاورزی، بهداشت، سلامت، آموزش، حمل و نقل و … خبر داد.  

وزیر نیرو از توسعه همکاری بین ایران و تاجیکستان در زمینه‌های کشاورزی، بهداشت، سلامت، آموزش، حمل و نقل و … خبر داد.

به گزارش سی نیوز، رضا اردکانیان در مراسم گشایش رسمی سیزدهمین اجلاس مشترک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان که با حضور وزیر انرژی و ذخایر آبی تاجیکستان برگزار شد با تاکید بر اینکه ایران و تاجیکستان از مشترکات فرهنگی و تاریخی فراوانی بهره‌مند هستند اظهار کرد: بر این اساس می‌توانیم در سایه اراده مقامات دو کشور سطح روابط و همکاری را به درجاتی بالاتر ارتقاء دهیم.

وی با اشاره به دوازدهمین اجلاس مشترک که در آبان سال  ۱۳۹۶ در شهر دوشنبه برگزار شد، اظهار کرد: در این اجلاس توافقات خوبی حاصل شد اما اجرای آن از نتیجه مطلوبی برخوردار نبود و ما به عنوان روسای کمیسیون دو کشور باید هر چه سریعتر موانع را برطرف کنیم. در حال حاضر حجم مبادلات تجاری دو کشور از سطح مطلوبی برخوردار نیست و با اهداف تعیین شده دو دولت فاصله زیادی دارد.

وزیر نیرو در مورد موضوعاتی که دو کشور در مورد آن مذاکره خواهند کرد، توضیح داد: اقدام عملی در ارتباط با صورت مالی پروژه‌ها، همکاری‌های بانکی، تسهیل فعالیت سرمایه گذاران در تاجیکستان، همکاری آموزشی و کار تکمیل پروژه تونل استقلال از جمله این موضوعات است.

به گفته اردکانیان همچنین زمینه برای توسعه همکاری‌های آتی در حوزه‌های کشاورزی، بهداشت، سلامت، همکاری‌های آبی و آموزشی، حمل و نقل، فناوری اطلاعات و تبادلات الکتریکی باید فراهم شود.