عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس گفت: در اولین جلسه بازگشایی مجلس به بحران آلودگی هوای تهران و کلانشهرها رسیدگی خواهد شد.

علی محمد شاعری در گفت وگو با خبرنگار سی نیوز در مورد آلودگی هوا گفت: اجرایی نشدن قانون هوای پاک باعث شد آلودگی هوا بیش از حد مجاز شود و در برخی از روزها این آلودگی از حد هشدار هم عبور کرد و تهدیدی برای ساکنان کلانشهرها علی‌الخصوص پایتخت نشینان شده است .

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی افزود: زمان زیادی از تصویب قانون هوای پاک می‌گذرد اما هنوز عزمی جدی از طرف سازمانها و نهادهای مربوطه برای اجرایی شدن آن نمی‌بینیم و در حال حاضر این بی‌توجهی به قوانین تصویب شده تهدیدی بر سلامتی شهروندان است.

پیش بینی عوامل ثابت و متحرک آلاینده‌های هوا

وی در ادامه تصریح کرد: در قانون هوای پاک کنترل عوامل ثابت و متحرک در ایجاد آلودگی هوا پیش بینی‌ شده است، از نوسازی حمل و نقل عمومی تا  از رده خارج کردن خودروهای فرسوده و کنترل و مهار آلاینده‌های صنعتی جز موارد مهم قانون آلودگی هوای پایتخت و کلانشهرها هستند که  مورد توجه قرار گرفته شده است.

شاعری تاکید کرد: تاکنون شاهد اجرای قانون هوای پاک در کشور نبوده‌ایم، به دلیل بروز پدیده وارونگی هوا و سرما زودرس شاهد تشدید آلودگی هستیم؛ این آلودگی در صورتی که ادامه پیدا کند جان صدها نفر را در تهران و کلانشهرهای دیگر از جمله اصفهان، خراسان و اراک به خطر خواهد افتاد در این میان آلودگی  هوا  بیشتر سلامتی کودکان، زنان باردار، سالمندان علی‌الخصوص بیماران قلبی و عروقی و گروه‌های حساس را تهدید می‌کند .

سازمان محیط زیست مسئول اجرایی قانون «هوای پاک» است

نماینده مردم در مجلس دهم یادآور شد: سازمان محیط زیست مسئولیت اجرایی قانون هوای پاک را برعهده داشته است؛ دستگاه‌های دیگر همچون وزارتخانه نفت، وزارت صنعت، نیروی انتظامی و وزارت نیرو از جمله سازمان‌هایی هستند که  نقش مستقیمی در کنترل این بحران داشته‌اند ، باید همکاری لازم با باقی سازمان‌ها و نهادهای مربوطه داشتند تا امروز شاهد بحران آلودگی هوا نبودیم در این بین وزارت کشور باید شبکه حمل و نقل عمومی را در سطح شهر تهران تقویت می‌کرد که متاسفانه این کار تاکنون انجام نشده است.

کوتاهی سازمان‌ها در انجام وظایف خود

وی تاکید کرد: سازمانها و نهادهای نامبرده شده هریک وظیفه‌ای داشتند که در انجام آنها کوتاهی کردند به فرض مثال شهرداری‌ها باید نسبت به نوسازی حمل و نقل عمومی اقدام می‌کردند و وزارت نفت باید پاسخگو سوخت مصرفی خودروها بود و نیروی انتظامی و سازمان حمل و نقل ترافیک و وزارت صنعت، معدن و تجارت و دیگر سازمان ها مربوط وظایفی داشتند که متاسفانه در انجام آنها کوتاهی کرده‌اند در این میان اگر دولت هم نیازی به تصویب لایحه‌ای برای کاهش آلودگی هوا داشت باید به صورت دو فوریتی به مجلس ارائه می‌کرد اگر سازمان و نهادی نیاز به تسهیلات و یا بودجه داشتند باید قبل از شیوع این بحران به مجلس اعلام می‌کردند.

دولت در اجرای قانون هوای پاک سر باز زده است و تا کنون بخش عمده ای از مفاد این قانون معطل مانده است

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس گفت: دولت در اجرای قانون هوای پاک سر باز زده است و تا کنون بخش عمده ای از مفاد این قانون معطل مانده است که  در اولین جلسه بازگشایی مجلس به بحران آلودگی هوای تهران و کلانشهرها رسیدگی خواهد شد.

شاعری در رابطه با کمبود بودجه عاملی بر اجرایی نشدن قانون هوای پاک است؛ گفت: سلامتی مردم از اولویتها دولت است در این بین اجرای قانون هوای پاک جزو اولویت‌های دولت نبوده است که امروز با بحران آلودگی هوا روبرو هستیم، با اجرای قانون هوای پاک اگر کمبود اعتباری و بودجه‌ای هم وجود داشت دولت می‌توانست این کسری بودجه را تامین کند متاسفانه اجرای قانون هوای پاک جز اولیت‌های دولت نبوده و مورد بی‌مهری قرار گرفته شده است که امروز شاهد این بحران در حد به خطر افتادن جان هموطنان هستیم.