تشخیص الکل تقلبی با وایتکس برای شناسایی الکلهای تقلبی از وایتکس استفاده کنید.     به گزارش پایگاه خبری سی نیوز و در گفتگو با دکتر آزاده هوشنگی در رابطه با تشخیص الکل تقلبی مطرح شد. این روزها که ویروس کرونا دغدغه جامعه شده و مردم به منظور حفظ سلامتی نیازمند استفاده از مواد ضدعفونی […]

تشخیص الکل تقلبی با وایتکس

برای شناسایی الکلهای تقلبی از وایتکس استفاده کنید.

 

 

به گزارش پایگاه خبری سی نیوز و در گفتگو با دکتر آزاده هوشنگی در رابطه با تشخیص الکل تقلبی مطرح شد. این روزها که ویروس کرونا دغدغه جامعه شده و مردم به منظور حفظ سلامتی نیازمند استفاده از مواد ضدعفونی کننده ای با خصلت ویروس کشی مانند اتانول هستند، متاسفانه شاهد برخی سودجویی های تبهکارانه توسط برخی شیادانی هستیم که با عرضه متانول خالص و یا اضافه کردن مواد رنگبر به متانول رنگی آن را به عنوان اتانول یا الکل طبی به فروش می رسانند. متانول الکلی بسیار سمی بوده و به راحتی از طریق پوست ویا استنشاق جذب می شود و می تواند منجر به بیماریهای ریوی و سرطان و آسیبهای جبران ناپذیر شود.

وجود این گونه الکلهای تقلبی و عدم تشخیص آن از اتانول سلامت جامعه را به خطر انداخته و بر نگرانی مردم در این شرایط افزوده است.اگر شما هم جز افرادی هستید که نمی توانید این الکلها رو از هم تشخیص دهید و همواره نگران هستید که الکل شما تقلبی است نظر شما را به مشاهده این فیلم آموزشی و مطالعه توضیحات تکمیلی دکتر آزاده هوشنگی ، محقق و شیمیدان و از استادان رشته شیمی جلب میکنیم.

تشخیص الکل تقلبی

دکتر هوشنگی در گفت وگو با خبرنگار سی نیوز اظهار داشت این روزها ویدئوهای آموزشی زیادی در زمینه شناسایی اتانول از متانول  بخصوص در شبکه های اجتماعی دست به دست میشود که بعضی از آموزشها متاسفانه کاملا اشتباه بوده وبرخی از آنها مفید ولی ناقص است وممکن است مردم عزیز الکل هایی با درصد خلوص وشرایط محیطی متفاوت از الکهای آموزش داده شده دردست داشته باشند ودرنتیجه الگوی تست الکل آنها متفاوت با الگوهای آموزشی و سبب سردرگمی آنها شود. وی همچنان اضافه کرد رنگ و طول شعله و نحوه سوختن  این دونوع الکل  معمولاًبسیار شبیه هم از آبی تا آبی زرد متغیر و تشخیص آن بسیار سخت و همراه حدس و گمان می باشد. .علاوه بر این استفاده از روشها و مواد و واکنش های شیمیایی  که در رفرنسها به آن اشاره شده،  برای عموم مردم غیر ممکن است وحتی معرفی برخی از روشها که آسان تر هستند می تواند منجر به کمیاب شدن ویاحتی ارائه مواد تقلبی  وسایر مشکلات توسط سودجویان شود.

به همین دلیل به منظور آموزش کاربردی و آسان ودر دسترس  برای عموم  مردم روش شناسایی بسیار آسانی توسط ایشان طراحی  شده که از وایتکس که شیادان به منظور یکی از راههای تقلب همواره از آن استفاده کرده اند،اینبار به عنوان ماده ای  برای شناسایی اتانول از متانول استفاده شود.

به طور خلاصه برای شناسایی متانول از اتانول ابتدا باید تست شعله را روی آن انجام داد و به رنگ شعله توجه کرد:

الفاگر رنگ شعله زرد بسیار پر رنگ و نزدیک به نارنجی شبیه ویدئو آموزشی بود ، الکلی که در دست دارید متانول رنگی است که افراد سود جو به آن وایتکس اضافه کرده اند. همچنین این الکل  می تواند مواد و الکل های دیگری غیر از اتانول باشد که توضیح بیشتر آن خارج از بحث این مقاله است ولی به طور کلی خصلت ویروس کشی نداشته ونباید از آن استفاده شود.

بدرصورتیکه رنگ  شعله کاملاً آبی  ویا آبیزرد بود به آن کمی وایتکس اضافه کنید اگر تغییر چندانی از لحاظ رنگ مشاهده نشد الکل شما اتانول است .و لی در صورت تغییر رنگ به سمت زرد پررنگ  نزدیک به نارنجی الکل شما متانول و سمی است.

  • نویسنده : دکتر آزاده هوشنگی
  • منبع خبر : سی نیوز