مردم اگر نان شب ندارند، شیرینی بخورند یادداشت مدیرمسئول نقل است وقتی به ماری آنتوانت شانزدهمین فرزند امپراتریس ماریا ترزا و شاهزاده‏ خانم اتریش گفتند که کارگران فرانسوی نان شب ندارند بخورند و او پاسخ داد: «خب شیرینی بخورند.»! در شرایط وخیم اقتصادی کنونی به نظر می رسد مسئولان دولتی هیچ طرح مدون و منسجمی […]

مردم اگر نان شب ندارند، شیرینی بخورند

یادداشت مدیرمسئول

نقل است وقتی به ماری آنتوانت شانزدهمین فرزند امپراتریس ماریا ترزا و شاهزاده‏ خانم اتریش گفتند که کارگران فرانسوی نان شب ندارند بخورند و او پاسخ داد: «خب شیرینی بخورند.»!

در شرایط وخیم اقتصادی کنونی به نظر می رسد مسئولان دولتی هیچ طرح مدون و منسجمی برای شرایط به وجود آمده اقتصادی امروز ندارند. این در حالی است که اکثر کارگران بیکار شده و روز به روز وضع وخیم تری پیدا می کنند.

قشر آسیب پذیر جامعه که درصد بالایی از مردم را تشکیل می دهد با مشکلات شدید معیشتی دست و پنجه نرم می کنند.

متاسفانه سفره معیشت مردم آنقدر کوچک شده که بنیاد خانواده، فرهنگ جامعه و سیاست کشور با خطر جدی مواجه است.

جناب آقای روحانی، ریاست محترم جمهور

مگر صدای شکستن ستون فقرات اقشار ضعیف جامعه را نمی‌شنوید؟

چرا برای حل مشکلات مردم اقدام جدی نمی‌شود؟

مگر دیدگاه‌های اقتصادی شما در ابتدای به قدرت رسیدن دولت تدبیر و امید، در بلند مدت توسعه اقتصادی و در کوتاه مدت افزایش قدرت خرید خانوارها، رشد تولید ملی، افزایش کافی سرمایه‌گذاری، اجرایی شدن سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و بهتر شدن فضای کسب‌وکار نبود؟

این در حالیست که حضرتعالی به کرات در برابر رسانه ها اعلام کرده اید که اوضاع کشور خیلی هم عالی است. تورم رو به کاهش است! أنواع کالا هم که  به وفور در فروشگاه ها یافت میشود و در صادرات و واردات هم که از همیشه جلوتریم و در بازرگانی خارجی هم هیچ گونه مشکلی نداریم!

با وعده و وعید و حرف های انگیزشی نمی توان شکم مردم گرسنه را سیر کرد!

آیا وقت آن نرسیده که در این حداقل زمانی که تا إتمام ریاست جمهوری پیش رو دارید، دستی به کابینه دولت، مخصوصا در بخش اقتصاد و بانک مرکزی بکشید؟

برنامه اقتصادی ناکارآمد قبلی که در این شش سال کارکرد ضعیفی داشته در شرایط کرونا و پساکرونا، عملا به کار نمی آید.

جناب آقای روحانی، در پایان توجه شما را به خطبه امیرالمومنین (ع) که روز دوم پس از بیعت با رسول اکرم (ص) ایراد فرمودند جلب می کنم.

امیرالمومنین در آن خطبه راه و رسم خود را که ادامه سیره پیامبر(ص) بود مشخص نمود و مساوات در تقسیم سرانه بیت المال را اعلام کرد. همین سخنان نخستین چیزى بود که خوگرفتگان به تبعیض ‏ها آن را خوش نداشتند و همین موجب کینه و مخالفت با امام (ع) شد.

همین موضع را در خطبه ‏اى چنین فرمودند:« دفاتر حقوق و عطایا را [که پیشتر بر ملاک‏هاى طبقاتى تعیین شده بود] از بین بردم و مانند رسول خدا (ص) سرانه را به مساوات تقسیم کردم و آن را در دست توانگران قرار ندادم.»

هنگامی که از سوی اطرافیان و نزدیکان خود مورد اعتراض قرار گرفتند، فرمودند:« اما اعتراضى که شما در امر تقسیم بیت المال به طور مساوى (بر من) دارید، حکمى نبوده که به رأى خود صادر کرده باشم یا مطابق خواسته دلم باشد؛ بلکه من و شما مى دانیم این همان دستورى است که پیامبر خدا (ص) آورده و انجام داده است.»

لذا حضرت(ع) محکم و استوار بر سیره مساوات ایستاد و با وجود همه مخالفت ‏ها، سرانه بیت المال را به صورت تساوى میان همگان تقسیم کرد و تبعیض‏ هاى گذشته را زدود و میان خودی و غیر خودی، عرب و غیر عرب تفاوت نگذاشت زیرا توزیع ناعادلانه درآمدهای ملی، معضل فقر و تنگدستی جامعه اسلامی را در پی داشت.

امام علی (ع) در مورد فقر و بیچارگی دوران پیش از خود می فرماید:

«به هر سو که مى خواهى نگاه کن ! آیا جز فقیرى که با فقر دست به گریبان است، یا ثروتمندى که نعمت خدا را کفران کرده … شخص دیگرى را مى بینی؟»

امیرمومنان علی(ع) که وارث چنین وضعیتی بود. برای ریشه کن کردن فقر و تنگدستی تلاش فراوان کردند. زیرا به خوبی می دانستند که اقتصاد با اعتقادات و دین مردم ارتباط مستقیم  دارد. ایشان در این رابطه می فرمایند:« فقر نیمى از کفر است.»

و به فرزندش(محمد حنفیه) فرمودند: « فرزندم! من از تهی دستى بر تو هراسناکم، از فقر به خدا پناه ببر، که همانا فقر، دین انسان را ناقص، و عقل را سرگردان مى کند، و عامل دشمنى است.»

از این رو، آن حضرت(ع) یکی از اهداف حکومت را «اصلاح چشمگیر وضعیت مردم و آبادانی شهرها» برشمردند.

همچنین امیرالمومنین در رابطه با زمامداران ظالم می فرمایند:

«همانا ویرانی زمین به دلیل تنگدستی مردم است، و تنگدستی مردم، به جهت غارت اموال از طرف زمامدارانی است که به آینده حکومتشان اعتماد ندارند.» (خطبه ۲۰۹)

 

کجا سرمایه گذاری کنیم | دکتر سید محمد مهاجر

  • نویسنده : دکتر سید محمد مهاجر
  • منبع خبر : سی نیوز