پراید ۹۰ میلیونی و پارادوکس رفتاری یادداشت مدیرمسئول این بار روی صحبتم نه با دولت است نه با مجلس و نه با هیچ یک از مسئولین! بلکه می خواهم چند کلمه با مردم فهیم کشورم صحبت کنم. مردمی که هر روز و همه جا در حال اعتراض به گرانی های روز افزونند در حالی که […]

پراید ۹۰ میلیونی و پارادوکس رفتاری

یادداشت مدیرمسئول

این بار روی صحبتم نه با دولت است نه با مجلس و نه با هیچ یک از مسئولین!

بلکه می خواهم چند کلمه با مردم فهیم کشورم صحبت کنم.

مردمی که هر روز و همه جا در حال اعتراض به گرانی های روز افزونند در حالی که خود عامل اصلی این گرانی ها هستند.

مردمی که اکنون از گرانی ها گلایه مندند در حالی که در بورس دعا دعا می کنند که سهامشان ثانیه به ثانیه گران تر و گران تر شود.

مردمی که پراید ۹۰ میلیونی را زباله می نامند و از طرفی خوشحالند که پارسال این موقع این زباله را ۵۰ میلیون آن هم قسطی خریده اند!

زباله ای که مطمئنا در تاریخ به عنوان تامین کننده بخشی از کسری بودجه ایران از آن یاد خواهد شد.

زباله ای که خنده دار ترین تولید خودرو کره جنوبی بوده و الان تبدیل به سوژه خبری ما و البته نقل مجالس خبره اقتصاد شده و البته در فضای مجازی هم که روزی نیست از آن جک و لطیفه نسازند.

البته که این همه پارادوکس رفتاری فقط مربوط به بورس و پراید ۹۰ میلیونی نمی شود، بلکه هر روز حول محوری می چرخد. یک روز بازار طلا، یک روز بازار ارز، یک روز بازار موبایل و اکنون هم بازار بورس!

خوب به عقیده این جانب پراید در صورتی ۹۰ میلیون می ارزه که توی داشبوردش ۸۵ میلیون تومان پول نقد باشه ولی نظر خریدارانی که برای آن صف می بندند و خوشحالند از گرانی این زباله، کاملا محترمه!

تا زمانی که ملت همیشه در صحنه به پراید و طلا و دلار و یورو به چشم یک کالای سرمایه ای و نه یکی کالای مصرفی نگاه می کنند، باید منتظر این افزایش قیمت ها بود. البته تا جایی که رمق اقتصادی مردم گرفته شود یا این که فهم این عده مقداری بیشتر شود.

البته که مردمی که کتاب نمی خوانند، باید هم خوش و خرم در حال برنامه ریزی های اقتصادی برای خرید پراید و سهام شرکت های کاغذی در بورس باشند.

به قول مولانا:

نه عجب گر نبودشان خبر از چرخ و ز کارش

کز حریصی و جهالت همه در خواب و خمارند.

 

کجا سرمایه گذاری کنیم | دکتر سید محمد مهاجر

  • نویسنده : دکتر سید محمد مهاجر
  • منبع خبر : سی نیوز