عیاشی بهتره یا تولید؟! یادداشت مدیرمسئول داستان از این قراره که چند سال پیش پدر یکی از دوستانم به رحمت خدا رفت و خوب بعد از گذشت چند ماه و پس از انحصار وراثت خودش و برادرش صاحب ارثیه پدر از دست رفته شان شدند. ارثیه ای نه چندان زیاد. دوست من آرش که از […]

عیاشی بهتره یا تولید؟!

یادداشت مدیرمسئول

داستان از این قراره که چند سال پیش پدر یکی از دوستانم به رحمت خدا رفت و خوب بعد از گذشت چند ماه و پس از انحصار وراثت خودش و برادرش صاحب ارثیه پدر از دست رفته شان شدند.

ارثیه ای نه چندان زیاد.

دوست من آرش که از دوران مدرسه او را به خوبی می شناسم و اهل فن و اختراع و تولید هست با ارثیه خودش که مبلغ ۳۰۰ میلیون بود به فکر تحقق بخشیدن به آرزوهاش افتاد و بعد از یک سال و نیم دوندگی برای اخذ وام ۲۰۰ میلیونی صندوق کارآفرینی امید، و البته سه ماه متوالی رفت و آمد برای اخذ مجوز، در نهایت با ۵۰۰ میلیون سرمایه، یک کارگاه اجاره کرد و با خرید چند دستگاه دست دوم، کسب و کاری در حوزه ریخته گری راه انداخت.

اما برادر گرامی ایشون که او هم ۳۰۰ میلیون به ارث برده بود بلافاصله یک دستگاه آپارتمان ۲۵۰ میلیونی در جنوب شهر تهران خرید و البته الباقی را صرف امور دورهمی و خوش گذرونی و رفیق بازی کرد.

در این مدت یک سال و نیم که دوست من در حال اخذ وام بود، آپارتمان اخوی ایشون از ۲۵۰ میلیون به مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان رسید و البته ۵۰ میلیونی هم همونطور که عرض شد، حیف و میل شد. حیف و میلی از نوع عیاشی!

البته دوست من تا اومد به خودش بجنبه و کارگاهش را برپا کنه آپارتمان برادر محترمش به ۷۵۰ میلیون رسید و از آنجایی که اخوی محترم دیگه از رفیق و رفیق بازی خسته شده بود ظرف مدت یک هفته آپارتمان را فروخت و تبدیل به یک دستگاه BMW سری ۷ کرد و البته مقداری از پول باقیمانده هم صرف سفرهای دو نفره شمال و جنوب و ترکیه و البته دور دورهای شب جمعه ای شد.

خوب از این به بعد ماجرا کاملا واضح و مشخصه.

سرمایه دوست من آرش، در حال حاضر شده چند دستگاه آهن پاره که ضایعاتی با کلی منت قراره کیلیویی ازش خریداری کنه و سرمایه اخوی گرامشان شده حدود ۳ میلیارد که البته شنیدم اخیرا BMW را هم فروخته و زده تو کار خرید و فروش پراید دست دوم.

خوب مسلما این حرف ها را نزدم که شما خواننده محترم را تشویق به دلالی و عیاشی کنم.

بیشتر روی سخنم با مسئولین مربوطه متولی تولید است. از عیاشی فرزندان برخی از این مسئولین که بگذریم، در سال جهش تولید با این تفکر به وجود آمده که دلالی و عیاشی از تولید و سرمایه گذاری در کسب و کار بهتره، در حالتی که تمام پارامترهای صنعت، تولید و تجارت داخلی و خارجی را در بهترین شرایط فرض کنیم، به نظر شما کسی با این تفاسیر سراغ تولید و سرمایه گذاری خواهد رفت؟!

 

کجا سرمایه گذاری کنیم | دکتر سید محمد مهاجر

  • نویسنده : دکتر سید محمد مهاجر
  • منبع خبر : سی نیوز