رئیس قوه قضائیه گفت: از قبل هم پیش‌بینی می‌شد اگر نقدینگی موجود در کشور به سمت تولید هدایت نشود در حوزه مسکن و ارز و طلا التهاب ایجاد خواهد کرد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، آیت‎ الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه صبح دوشنبه شورای عالی قوه قضائیه، با […]

 • شهر خبر
التهاب بازار ارز و مسکن قابل پیش‌بینی بود/ پرونده زیرمیزی نداریم

رئیس قوه قضائیه گفت: از قبل هم پیش‌بینی می‌شد اگر نقدینگی موجود در کشور به سمت تولید هدایت نشود در حوزه مسکن و ارز و طلا التهاب ایجاد خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، آیت‎ الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه صبح دوشنبه شورای عالی قوه قضائیه، با تسلیت شهادت امام صادق (ع) رهبر مذهب تشیّع، دو شاخصه مهم آن حضرت برای امر قضا را «قضاوت عادلانه و به ‎حق» و «شناخت موضوع و حکم و صدور حکم مبتنی بر فهم و دانش» عنوان کرد.

رئیس قوه قضائیه یکی از مهم‌ترین برنامه‌های دستگاه قضائی را مبارزه بدون تبعیض با فساد عنوان کرد و گفت که در اولین جلسه سران قوا بعد از تصدی مسئولیت قوه قضائیه و در تشریح برنامه‌های خود تأکید کرده که هر مستندی که درباره فساد به دستگاه قضائی ارجاع شود و هر پرونده‎ای که در این زمینه تشکیل شود، قاطعانه و عادلانه مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

هیچ پرونده ‎ای را زیر میز نمی‌گذاریم

رئیسی خاطر نشان کرد: هیچ پرونده‎ای را در دستگاه قضائی زیرمیز نمی‌گذاریم و همه پرونده‌ها روی میز قضات هستند و مورد رسیدگی قرار می‌گیرند و قوه قضائیه در مبارزه بدون تبعیض با فساد مصمم است و آن را با جدیت پیگیری می‌کنیم.

رئیس قوه قضائیه، شایعه‎سازی و دروغ‎پراکنی و تهمت زدن را سَمّی مهلک برای مبارزه با فساد دانست که روند دادرسی عادلانه را مختل می‌کند و بر همین اساس از آحاد ملت خواست اگر گزارش یا مستنداتی درباره تخلف فرد یا افرادی دارند، به دستگاه قضائی ارائه دهند.

رئیسی بر همین اساس متذکر شد: گفتن مسائل به افراد غیرمسئول به‎جای اعلام آنها به دستگاه قضا و ایجاد سوءظن یا انگشت اتهام به سوی کسانی نشانه رفتن که مردم آنها را به عنوان فردی صالح می‌شناسند، حتماً نظام دادرسی را دچار اخلال می‌کند و هیچ دردی را دوا نمی‌کند.

رئیس قوه قضائیه، طرح اتهامات و شایعات در فضای حقیقی و مجازی را کاری غیرشرعی و غیر اخلاقی دانست و تصریح کرد: پرونده‎ای که در دادگاه‌ها مطرح می‌شود، بر اساس یک سیر حقوقی و قانونی شکل می‌گیرند و هر اقدامی خارج از این چارچوب، حتماً به دادرسی عادلانه آسیب خواهد زد.

دولت متولی قیمت‎گذاری و کنترل بازار است

رئیسی در بخش دیگری از سخنانش به وضعیت بازار و قیمت‌ها اشاره کرد و گفت: تسعیر، قیمت‎گذاری و کنترل بازار وظیفه دولت‎ها است و مسئولان اجرایی باید با انجام وظایف خود در این زمینه، نگرانی مردم خصوصاً اقشار ضعیف و کم درآمد جامعه را برطرف کنند.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به گزارشات دریافتی درباره افزایش قیمت‌ها از شهرهای مختلف و گفتگوی خود با معاون اول رئیس جمهور در این زمینه، از مقامات دولتی خواست که برای ساماندهی قیمت‌ها و کنترل بازار اقدامی فوری و جدی انجام دهند و تأکید کرد هر جا لازم باشد، دستگاه قضائی نیز آماده همکاری با مسئولان اجرایی است.

رئیسی با اشاره به آشفته‎ بازار مسکن تصریح کرد: وضعیت مسکن به ویژه برای مستأجران و اقشار کم درآمد غیر قابل تحمل است و باید با اجرای فوری ساز وکارهایی همچون اخذ مالیات از خانه‌های خالی که بعد از ۴ سال تصویب قانون هنوز اجرایی نشده، بازار مسکن سامان یابد.

هجوم نقدینگی بازار مسکن را ملتهب کرده است

رئیس قوه قضائیه حرکت لجام گسیخته نقدینگی به سوی بازار مسکن را از عوامل بروز نابسامانی در این بازار عنوان کرد و گفت که اقتصاددانان پیش از این پیش بینی کرده و هشدار داده بودند که اگر نقدینگی به سمت تولید نرود و وارد بازار هر کالایی شود، موجب التهاب می‌شود.

رئیس جمهور بی‎‌خرد آمریکا نمی‌تواند فریاد حق‎خواهانه مردم را خاموش کند

رئیسی در بخش دیگری از سخنانش به اعتراضات مردمی علیه نژادپرستی و بی‎عدالتی در آمریکا و اروپا اشاره کرد و آن را نتیجه ظلم تاریخی سردمداران غرب به ملت‌ها و خصوصاً رنگین‎پوستان دانست و گفت: خشم مردم آمریکا و اروپا علیه ظلم و بی عدالتی مقطعی نیست و نمی‌توان با اقدامات جنایت‎بار پلیسی و امنیتی آن را سرکوب کرد.

رئیس قوه قضائیه ریشه این اعتراضات را ناکارآمدی و مفاسد ناشی از حاکمیت نظام لیبرال دموکراسی دانست و افزود: مردم آمریکا و اروپا با به زیرکشیدن نمادهای برده‎داری خواهان اجرای عدالت و پایان دادن به ظلم و تبعیض هستند اما رئیس جمهور بی‎خرد آمریکا با توسل به زور و نیروهای قهریه به ‎دنبال سرکوب آنها است.

رئیسی با دعوت از حقوقدانان و انسان‌های آزادیخواه برای حمایت از حرکت حق‎خواهانه مردم آمریکا و اروپا در برابر نظام سلطه، خاطر نشان کرد: یقین داریم این حرکت به فنای ظلم منجر خواهد شد و حتماً ظلم پایداری ندارد و ظالم خواهد رفت.

حضور مسئولان جدید در جلسه شورای عالی قوه قضائیه

در این جلسه حجت ‎الاسلام مظفری به ‎عنوان معاون قضائی جدید قوه قضائیه، رحیمی به ‎عنوان معاون جدید منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضائیه، حاجی ‎محمدی به ‎عنوان رئیس جدید سازمان زندان‌ها و حجت‎ الاسلام صادقی به‎ عنوان رئیس جدید شوراهای حل اختلاف حضور داشتند.

گزارشی درباره میزان رضایت‎مندی مردم از دستگاه قضا: ۷۰ درصد رضایت نسبی دارند

در این نشست زارع ‎پور رئیس مرکز آمار و فنّاوری اطلاعات قوه قضائیه از راه‎اندازی سامانه نظرسنجی از مراجعه‎کنندگان به محاکم قضائی خبر داد و افزود: در مدت کوتاه راه‎اندازی این سامانه، برای ۲۸۰ هزار نفر از مراجعه کنندگان به دستگاه قضائی پیامک نظرسنجی ارسال شده که از این تعداد ۱۲ هزار نفر در نظرسنجی شرکت کردند.

وی تصریح کرد: این نظرسنجی شامل ۶ سوال کلی بوده و بنا داریم تا در ۴ مرحله دادسرا، جلسه رسیدگی، صدور حکم و اجرای احکام از مراجعه‎کنندگان نسبت به میزان رضایت ‎مندی آنها نظرسنجی صورت پذیرد.

زارع‎ پور گفت: در نظرسنجی اخیر به‎ صورت میانگین ۷۰ درصد مراجعین از عملکرد همکاران قضا رضایت نسبی داشته که ۴۰ تا ۴۵ درصد آنها رضایت‎ مندی خود را زیاد و خیلی زیاد اعلام کردند.

کشف و انهدام باند سازماندهی شاهدین دروغین

حجت ‎الاسلام عبداللهی رئیس مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضائیه نیز به شناسایی و دستگیری یک باند سازماندهی شاهدان دروغین در استان گیلان اشاره کرد و گفت: این افراد با اجاره چند مغازه در اطراف دادگستری استان گیلان تحت ‎پوشش ارائه خدمات کامپیوتری اقدام به سازماندهی شهود دروغین برای حضور در دادگاه‌ها کرده بودند که در مواردی موجب هتک آبرو و تضییع حقوق طرفین دعوای پرونده‌ها شده بود که با اقدامات صورت‎گرفته، ۱۹ نفر در این زمینه در دو مرحله دستگیر شدند.

وی همچنین به گزارشی از بررسی محتوای تولیدشده در فضای مجازی در بازه زمانی اسفند ۹۸ تا خرداد ۹۹ اشاره کرده و افزود: در این بازه زمانی قریب ۲۰۰ هزار محتوا در فضای مجازی با موضوع قوه قضائیه منتشر شده که ۵۴ هزار مورد از آن اظهارات فردی بوده و جهت‎گیری کلی محتوای تولیدشده، رویکرد مثبت و استقبال از دستگاه قضائی در برخورد با مفاسد را شامل شده است.

به گفته رئیس مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضائیه، بخش مهمی از کاربران فضای مجازی نیز خواهان کشف و تلاش برای اصلاح فرایندهای فسادزا در کشور توسط دستگاه قضائی شده‎اند.

تلاش برای تبدیل زندان به آموزشگاه نیکی‌ها

در ادامه جلسه، حاجی‎ محمدی رئیس جدید سازمان زندان‌ها با اشاره به سیره شهید لاجوردی در اداره زندان‌ها به قرائت بخش‌هایی از فرامین رهبر معظم انقلاب درباره زندان‌ها پرداخت و این فرمایشات را «مانیفست عملیاتی دوره جدید مدیریت سازمان زندان‎ها» عنوان کرد.

وی تصریح کرد: اصلاح وضعیت زندان‌ها نیازمند اقدام فوری است که بر این اساس کارگروه تخصصی از نزدیک به ۱۰۰ نفر از نخبگان، اعم از مدیران سازمان زندان‌ها و حقوقدانان تشکیل شده و مورد مصاحبه قرار گرفته‎اند تا چالش‌های این سازمان و رسیدن به راهکارهای عملیاتی برای تحقق مطالبات مقام معظم رهبری در حوزه زندان‌ها شناسایی و برای اجرای آنها برنامه ریزی شود.

حاجی ‎محمدی، تحوّل در این حوزه را منوط به کار جهادی شبانه روزی و عالمانه دانست.

رئیسی نیز با اشاره به حضور حاجی ‎محمدی در مسئولیت جدیدش در سازمان زندان‌ها، گفت: آنچه ایشان از فرمایشات رهبر معظم انقلاب درباره سازمان زندان‌ها قرائت کرد، همان چیزی است که زندان‌ها باید به آن تبدیل شوند؛ چرا که کَلامُ الاِمام، اِمامُ الکَلام. زندان باید مبدل به آموزشگاه نیکی‌ها شود و شما که هم جوان و هم در مسئولیت‌های گذشته خوش‎سابقه هستید، انشاالله با کمک از ارواح طیبه شهدا و شهید لاجوردی این هدف را محقق کنید.

گزارش دادستان تهران از آخرین وضعیت تحقیق و تفحص‌های مجلس

القاصی ‎مهر دادستان تهران که در جلسه گذشته شورای عالی قوه قضائیه از سوی آیت‎الله رئیسی مأمور رسیدگی به گزارش‌های تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی شده بود، در نشست امروز گزارشی از روند رسیدگی به ۲۹ پرونده تحقیق و تفحص مجلس که به دستگاه قضا ارجاع شده بودند ارائه کرد.

وی با اشاره به مفتوح بودن تعداد قابل توجهی از گزارش‌های مذکور توضیح داد: مشکل قابل توجهی که در پرونده‌های تحقیق و تفحص ارجاعی به قوه به چشم می‌خورد و مانع رسیدگی و صدور حکم قطعی برای آنها می‌شود، کلی بودن گزارش‌ها، ضمیمه‎نشدن مستندات کافی، عدم پیگیری جدی از طرف نمایندگان معرفی شده و تأخیر در ارائه این گزارش‌ها بوده است.

رئیسی در واکنش به این گزارش به دادستان تهران مأموریت داد تا ضمن مکاتبه به مجلس و درخواست برای ارائه مستندات تکمیلی گزارش‌های ارجاعی به دستگاه قضا، زمینه را برای رسیدگی قطعی و روشن به این گزارش‌ها فراهم نماید.

انهدام شبکه فساد در شهرداری پردیس

دادستان تهران در بخش دیگری از گزارش خود از رسیدگی به پرونده فساد تشکیلاتی در شهرداری و شورای شهر پردیس خبر داد و گفت که در این پرونده شهردار فعلی و سابق پردیس و همچنین تمام اعضای فعلی و سابق شورای این شهر بازداشت شده‎اند.

القاصی ‎مهر افزود: با بررسی اقدامات مجرمانه متهمان از سال ۹۱ تا ۹۷، مشخص شد که تبانی در معاملات، رشاء و ارتشاء به صورت گسترده در این مجموعه رواج داشته و اکثر قراردادها با پیمانکاران با زدوبند منعقد شده است.

وی برخورد با این شبکه فساد در شهر پردیس را در افزایش اعتماد عمومی به روند مبارزه با فساد بسیار مؤثر دانست و خاطر نشان کرد: پرونده مشابهی در شهرداری لواسان تشکیل شده و تعدادی از متهمین این پرونده در بازداشت به سر می‌برند و بسیاری از اموال آنها که با زدوبند و رشوه به دست آمده، شناسایی و توقیف شده‎اند.

حجت ‎الاسلام بهرامی رئیس دیوان عدالت اداری نیز طی سخنانی به صدور دستور موقت لغو تخریب یکی از املاک در منطقه لواسان که به‎ صورت غیرقانونی بنا شده، اشاره کرد و گفت: پیش از این دیوان عدالت اداری حکم کمیسیون ماده ۱۰۰ مبنی بر تخریب یکی از پلاک‌های این بنا را تأیید کرده بود که صاحب پلاکی دیگر از این بنا در شعبه‎ای دیگر از دیوان اقدام و خواهان لغو موقت دستور تخریب شده بود که به ‎دلیل عدم اطلاع قاضی از حکم قبلی، دستور موقت صادر شد اما صبح امروز و با توجه به رأی وحدت رویه صادر شده در دیوان عدالت مبنی بر رسیدگی به پرونده همه پلاک‌های یک واحد ساختمانی توسط یک شعبه، دستور لغو موقت تخریب ابطال شد.

کد خبر ۴۹۵۰۰۲۶ مهدیه محمدی

 • ۷۰ درصد مردم از قوه قضائیه رضایت نسبی دارند

 • زمانی اجرای احکام منسوخ شده قابل باور نبود

 • دستور رئیسی به دادستان کل برای بازگرداندن مفسدان متواری

 • همه اسامی مطرح شده در دادگاه طبری/ فسادهای هزار دستان قوه قضائیه

 • بخشنامه رسیدگی به جرائم سیاسی ابلاغ شد

 • تلگرام خبرگزاری زیر خبر
 • همراه اول
 • کرونا
 • دستگاه های اجرایی شاهرود از مبارزه با قاچاق گزارش عملکرد دهند

 • خانه مطبوعات استان سمنان و دستاورد آن برای خبرنگاران

 • مراودات اقتصادی ایران و عراق توسعه می یابد

 • حمله راکتی به یک شهرک صهیونیستی در فلسطین اشغالی

 • لزوم استفاده از زبان هنر برای رفع آسیب ها و مشکلات شهری

 • زیرساختهای فرهنگی شهر یاسوج متناسب با نیازهای شهروندان نیست

 • ایجاد ۵۷۸ فرصت شغلی در خراسان شمالی در هفته جهاد کشاورزی

 • هجوم مردم و مسافران به سواحل دریاچه ارومیه

 • کرونا در آذربایجان غربی رکورد زد/ ۱۵ فوتی در یک روز

 • شمارس معکوس تا اعلام تصمیمات محرمانه اتحادیه جهانی کشتی

 • پُست جنجال برانگیز نویسنده سعودی در خصوص امیر قطر

 • همه آنچه درباره فروش سهام عدالت باید بدانید

 • علت مخالفت با اخذ مالیات از خانه‌های خالی و سپرده‌های بانکی

 • گروسی: ایران اجازه دسترسی به ۲ مکان را نمی‌دهد!

 • آزمایش واکسن چینی کرونا موفقیت‌آمیز اعلام شد

 • سیر صعودی فوتی های روزانه کرونا/ شناسایی ۲۴۴۹ مورد جدید

 • کوخ‌نشینی در حیات و کاخ‌نشینی در ممات/ فخرفروشی در قبرستان!

 • میلیاردر یهودی که ترامپ همه خواسته‌هایش را محقق کرد

 • جزئیات دریافت وام ازدواج ۵۰ میلیون تومانی

 • ۴ عرضه اولیه شرکتهای ریلی در بورس تا پایان امسال / رجا هنوز به سوددهی نرسیده است

 • روزنامه های ورزشی دوشنبه ۲۶ خرداد ۹۹

  روزنامه های ورزشی دوشنبه ۲۶ خرداد ۹۹

 • روزنامه های صبح دوشنبه ۲۶ خرداد ۹۹

  روزنامه های صبح دوشنبه ۲۶ خرداد ۹۹

 • روزنامه های اقتصادی دوشنبه ۲۶ خرداد ۹۹

  روزنامه های اقتصادی دوشنبه ۲۶ خرداد ۹۹

 • روزنامه ورزشی یکشنبه ۲۵ خرداد ۹۹

  روزنامه ورزشی یکشنبه ۲۵ خرداد ۹۹

 • روزنامه صبح یکشنبه ۲۵ خرداد ۹۹

  روزنامه صبح یکشنبه ۲۵ خرداد ۹۹