آیا چین به دنبال تصاحب سرزمین ماست؟! یادداشت مدیرمسئول در حالی که دولت حسن روحانی ماههای پایانی خود را سپری می‌کند، پیش نویس قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین هفته گذشته به تصویب هیات دولت رسید. قرادادی که  محمود احمدی نژاد آن را ترکمنچای دیگری خوانده و نسبت به تصاحب سرزمین ایران توسط چشم بادامی […]

آیا چین به دنبال تصاحب سرزمین ماست؟!

یادداشت مدیرمسئول

در حالی که دولت حسن روحانی ماههای پایانی خود را سپری می‌کند، پیش نویس قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین هفته گذشته به تصویب هیات دولت رسید. قرادادی که  محمود احمدی نژاد آن را ترکمنچای دیگری خوانده و نسبت به تصاحب سرزمین ایران توسط چشم بادامی ها هشدار داده است!

این در حالی است که هیچ یک از نمایندگان مجلس یازدهم نیز هیچ سوالی در رابطه با این قرارداد خاموش نپرسیده اند.

بر اساس ماده ۱۸ قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات مصوب ۱۳۸۷ و آیین نامه های اجرایی آن، در تاریخ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰ به تصویب کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، مطبوعات و ملت شریف ایران حق دارند که در مورد مفاد این قرارداد اطلاعات دقیق داشته باشند. در صورتی که سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری با خبرنگاران فقط به مثبت بودن این قرارداد اشاره کرد و هیچ گونه اطلاعات بیشتری در این رابطه ارائه ننمود!

‎اما بد نیست بدانید تارنمای پترولیوم اکونومیست نوشت در سفر وزیر امور خارجه ایران، تهران و پکن توافقی را که در سال ۲۰۱۶ به نام «مشارکت جامع استراتژیک چین و ایران» با رقم ۴۰۰ میلیارد دلار امضا کرده بودند، توسعه داده و بند‌های غیرعلنی به آن افزوده‌اند.

‎در خبر منتشره توسط رسانه مذکور آمده بود محور اصلی توافق جدید ایران و چین سرمایه‌گذاری ۲۸۰ میلیارد دلاری چینی‌ها در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی ایران است.

‎در این گزارش ادعا شده بود چینی‌ها قرار است در قالب توافق شراکت جامع استراتژیک با ایران ۱۲۰ میلیارد دلار در حوزه توسعه زیر ساخت‌های تولید و حمل‌ونقل در ایران سرمایه‌گذاری کنند.

‎بنا بر ادعای سایت انگلیسی، چین می‌تواند پول محصول خریداری شده از ایران را حداکثر تا دو سال به این کشور پرداخت کند. از سویی دو طرف توافق کرده‌اند که چین پول خرید‌های خود را به یوآن یا ارز‌های دیگر به کشورمان پرداخت کند و این بدان معناست که قرار نیست در مبادلات تجاری ایران و چین از دلار استفاده شود.

ترفند چینی برای تصاحب سرزمین

‎روش چین در موارد مشابه چنین بوده است که برای یک پروژه وام می دهد، و جزء شرایط آن این است که شرکتهای چینی در قراردادهای توسعه آن پروژه اولویت داشته باشند. یکی از شرایط وام این است که در صورتی که زمان سررسید وام فرا رسید و توان پرداخت وام وجود نداشت، بندر و یا بخشی از سرزمین یا به تملک چین درآید و یا برای طولانی مدت به این کشور اجاره داده شود. از این به بعد وظیفه شرکتهای چینی دخیل در پروژه این است که تمام تلاش خود را بکنند که وام قابل پرداخت نباشد، تا بتوان بنادر و سرزمین را مالک شد!
‎چین همین نسخه را برای تصرف بندر مومباسا در کنیا و بندری در سریلانکا و مناطق متعدد دیگر، با موفقیت بکار گرفته است.

در حالی که قیمت زمین و مسکن در ایران به شدت افزایش یافته است، باید دید ورود دولت و البته تجار و ثروتمندان چینی که به نوعی به دنبال خارج کردن ثروت خود برای فرار مالیاتی هستند، آیا تاثیر افزونی بر این روند خواهد داشت؟

اتفاقی که در کشورهایی مثل آلمان، استرالیا و نیوزیلند افتاده و باعث شده که دولت های یاد شده علی الخصوص نیوزیلند با تصویب قانونی جدید فروش خانه به خارجی‌هایی که مقیم این کشور نیستند را ممنوع کند.

بخش مهمی از سرمایه‌گذاران خارجی غیر مقیم در نیوزیلند ثروتمندان چینی هستند که به دنبال خارج کردن دارایی‌هایی خود از کشورشان هستند و در دو دهه گذشته کشورهایی چون کانادا، استرالیا و نیوزیلند را برای سرمایه‌گذاری مناسب دیده‌اند.

هنوز محتوای پیش‌نویس قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین علنی نشده و مشخص نیست دولت حسن روحانی در سال پایانی خود بدون اطلاع ملت چه نقشه‌ای برای ربع قرن آینده ایران کشیده است.

 

کجا سرمایه گذاری کنیم | دکتر سید محمد مهاجر

  • نویسنده : دکتر سید محمد مهاجر
  • منبع خبر : سی نیوز