تولید صنعتی مرغ لاین ایده ای نجات بخش برای صنعت مرغ به گزارش سرویس اقتصادی سی نیوز و در گفتگوی زنده با یک پژوهشگر امنیت غذایی که به همت شبکه تلویزیونی ایران کالا تهیه و پخش شد، اهمیت ویژه تولید مرغ لاین در خودکفایی و افزایش سلامت غذایی مردم تشریح گردید. محمدمهدی خورشیدوند، پژوهشگر حوزه […]

تولید صنعتی مرغ لاین

ایده ای نجات بخش برای صنعت مرغ

به گزارش سرویس اقتصادی سی نیوز و در گفتگوی زنده با یک پژوهشگر امنیت غذایی که به همت شبکه تلویزیونی ایران کالا تهیه و پخش شد، اهمیت ویژه تولید مرغ لاین در خودکفایی و افزایش سلامت غذایی مردم تشریح گردید.

محمدمهدی خورشیدوند، پژوهشگر حوزه امنیت غذایی در برنامه زنده شبکه ایران کالا در ابتدا به دلایل افزایش قیمت مرغ اشاره کرد و گفت: ۹۰ درصد نهاده های دام و طیور طی سال های اخیر به صورت وارداتی و با ارز دولتی تامین شده است.

وی ادامه داد: طی ماه های گذشته به دلیل نبود نظارت در توزیع نهاده های دام و طیور، شاهد شکل گیری بازار سیاهی هستیم که در پی آن قیمت نهاده ها با چندین برابر به دست تولیدکننده می رسد و در برخی از مواقع نهاده ای برای عرضه وجود ندارد.

این پژوهشگر افزود: دلیل دیگری که موجب افزایش قیمت مرغ شده است رویکرد سنتی به تولید مرغ است در حالی که برای برطرف کردن نیاز یک کشور باید رویکرد سنتی به رویکرد تولید صنعتی تغییر یابد.

 

مرغ لاین

ایران جزو شش کشور دارنده فناوری تولید مرغ لاین

وی درباره نقش مرغ لاین در تولید گوشت در کشور اظهار داشت: در تولید صنعتی مرغ باید مرغی مورد استفاده قرار بگیرد که ویژگی های صنعتی شدن را داشته باشد. در شش کشور دنیا فرآیندی در حوزه ژنتیک طیور رخ داد که منجر به تولید مرغ و خروس هایی شده که به آنها گله لاین اطلاق می شود. این گله ها اگر در فرآیند صنعتی شدن قرار بگیرند رشد قابل توجهی را متوجه صنعت مرغ می کنند.

کارشناس حوزه دام و طیور گفت: مرغ های لاین به دلیل رشد سریع در زمان کوتاه، نیاز کم به واکسن و دارو و مقاومت در برابر بیماری ها از اهمیت وِیژه ای برخوردار هستند.

اهمیت فناوری تولید مرغ لاین

وی خاطر نشان کرد: این گله ها اهمیت زیادی برای کشورمان دارد: مسئله مهم در ان خصوص، رسیدن به این تکنولوژی است که ایران توانسته در کنار چهار کشور اروپایی (انگلستان، آلمان، هلند و فرانسه) و امریکا به این تکنولوژی دست یابد. در سال ۱۳۷۵ ایران از هلند مرغ لاین را خریداری و وارد کرد که همزمان با ایران هند نیز چنین مرغ هایی را از هلند وارد کرد. در این میان با توجه به اینکه شرایط نگهداری مرغ لاین در هند وجود نداشت، مرغ ها از بین رفتند اما شرایط سایت بابلکنار برای نگهداری  مناسب بود و تمامی مرغ ها لاین در ایران زنده ماندند. هلند با دیدن چنین وضعیتی، از ارسال سفارشات بعدی سر باز زد و خلف وعده کرد.

سایت بابلکنار از افتخارات ملی است

خورشیدوند بیان کرد: هم اکنون سایت بابلکنار به عنوان یک افتخار مطرح است چرا که توانست به فناوری پیشرفته تولید مرغ لاین دست یابد. تا سال ۸۵ مرغ لاین توانسته بود ۹۰ درصد بازار را تامین کند اما متاسفانه با برخی از فرآیندها این سهم هر روز کاهش پیدا کرد و سهم کشورهای انگلیس و آمریکا در بازار مرغ ایران فراتر رفت.

تغییر ذائقه مردم توسط شرکت های بیگانه

وی تاکید کرد: در انتهای سال های دفاع مقدس برخی از شرکت های انگلیس و آمریکا بازاریابی گسترده ای در ایران انجام دادند و در یک پروسه از پیش تعیین شده ذائقه  مصرف کنندگان را تغییر دادند. تا پیش از حضور این شرکت ها، مردم ایران مرغ های با جثه کوچک  با عنوان مرغ سایز یا جوجه کبابی مصرف میکردیم که بسیار سالم بود اما پس از حضور شرکت های خارجی و بازاریابی آنها در ایران، ذائقه مردم تغییر کرد و به سمت مصرف مرغ های بزرگتر رفت.مرغ های بزرگتر به دلیل استفاده از آنتی بیوتیک بیشتر می توانند سلامت مردم را به خطر بیندازند چرا که آنتی بیوتیک ها در بدن مرغ باقی می ماند.

تولید صنعتی مرغ لاین، ایده ای نجات بخش برای صنعت مرغ

این کارشناس حوزه امنیت غذایی در پایان خاطر نشان کرد: با آنکه ما می توانیم در تولید مرغ به خودکفایی برسیم و مشکلات مربوط به صنعت مرغ را به پایان برسانیم اما برخی کماکان به دنبال تامین نیاز از مجرای وارادت هستند.

  • منبع خبر : ایران کالا