بورس اوراق بهادار و پیش نیازهای علمی به گزارش سرویس اقتصادی سی نیوز، دکتر علیرضا عاشوری کارشناس بازاریابی و تحلیلگر اقتصادی در گفتگو با شبکه ایران کالا و در مورد بورس اوراق بهادار و پیش نیازهای علمی ، عنوان کرد: بازارها در اقتصاد شامل سه دسته بازار کالا ، خدمات و کار و بازار مالی […]

بورس اوراق بهادار و پیش نیازهای علمی

به گزارش سرویس اقتصادی سی نیوز، دکتر علیرضا عاشوری کارشناس بازاریابی و تحلیلگر اقتصادی در گفتگو با شبکه ایران کالا و در مورد بورس اوراق بهادار و پیش نیازهای علمی ، عنوان کرد: بازارها در اقتصاد شامل سه دسته بازار کالا ، خدمات و کار و بازار مالی هستند.

وی ادامه داد: بازار مالی بازاری است که سرمایه مورد داد و ستد قرار گرفته تعیین نرخ بهره ای هست. بازار مالی به دو بخش پول و سرمایه تقسیم می شود.
دکتر عاشوری اظهار داشت: در بازار پول ابزارهای اعتباری که سررسید کمتر از یک سال دارند مبادله و داد و ستد می شوند. در بازار سرمایه منابع مالی بلند مدت تامین می گردد.
این تحلیلگر افزود: در بازار بورس حق تقدم و تاخر وجود دارد. برای فهم حق تقدم دو بحث بازار اولیه و ثانویه وجود دارد.
وی گفت: در بازار اولیه اوراق بهاداری که برای اولین بار در بورس عرضه می شوند به انتشار می رسند و بازار ثانویه در آن اوراقی که قبلا منتشر شده اند دست به دست می شوند و منابع مالی به ناشر اوراق نمی رسند.
این تحلیلگر اظهار کرد: بازار ثانویه بورس اوراق بهادار و خارج از بورس را شامل می شود. بازار اوراق بهادار نظم درونی دارد ولی بازار خارج از بورس، سهام و اوراق بهادار منتشر شده از سوی سازمانهایی که اجازه ورود به بورس نیافته اند در OTC وارد می شوند.
دکتر عاشوری در خصوص ورود افراد بی اطلاع به عرصه بورس هشدار داد و گفت: ورود بدون دانش فنی خطرآفرین است و باید با احتیاط وارد این عرصه شد.
وی سپس به فواید بورس اوراق بهادار پرداخت و توضیح داد: در کنار معایب ورود به این عرصه مزایای فراوانی نیز دارد که از جمله آن می توان به جمع آوری سرمایه های خردی که در اختیار مردم است اشاره کرد. بورس امکان به کارگیری پس اندازهای راکد مردم را فراهم می کند.
دکتر علیرضا عاشوری سپس به ریسک های بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: ریسک بخشی از بازی بازار سرمایه است. با فهم تحلیل سرمایه گذاری، مدیریت مالی، مدیریت سرمایه گذاری و مدیریت بازاریابی می توان یک مدیر واقعی در عرصه بورس بود.
دکتر عاشوری در پایان سخنانش به ارائه پیشنهاد پرداخت و توضیح داد: افرادی که وارد این بازار می شوند از افراد متخصص مشورت بگیرند تا در این بازار زیان نبینند و بتوانند سرمایه خود را افزایش دهند.

بورس اوراق بهادار

  • نویسنده : دکتر علیرضا عاشوری
  • منبع خبر : ایران کالا