صنعت نفت در حال ورشکستگی است یادداشت مدیرمسئول شرکت حقوقی هاینز و بون اخیراً گزارش‌های انرژی به روز شده خود را منتشر کرده‌اند. این گزارش‌ها تولیدکنندگان نفت و گاز آمریکای شمالی، خدمات میدان نفتی و ورشکستگی‌های میانی از ابتدای ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ را پوشش می‌دهند. در طول کل دوره پنج ساله، از زمانی اعلام ورشکستگی […]

صنعت نفت در حال ورشکستگی است

یادداشت مدیرمسئول

شرکت حقوقی هاینز و بون اخیراً گزارش‌های انرژی به روز شده خود را منتشر کرده‌اند. این گزارش‌ها تولیدکنندگان نفت و گاز آمریکای شمالی، خدمات میدان نفتی و ورشکستگی‌های میانی از ابتدای ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ را پوشش می‌دهند. در طول کل دوره پنج ساله، از زمانی اعلام ورشکستگی هاینز و بون ۲۰۸ تولید کننده نفت و گاز  اعلام ورشکستگی کردند که تقریباً ۱۲۱.۷ میلیارد دلار در مجموع بدهی را شامل می‌شد. کشور عزیزمان ایران به عنوان یکی از غول های صنعت نفت دنیا نیز از این قاعده مستثنی نبوده و چنان که شاهد آن هستیم و از سخنان مسئولین نیز به طور ناملموس به گوش می رسد که صنعت نفت در حال ورشکستگی است.

صنعت نفت در حال ورشکستگی

 

موج اولیه در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ بیش از صد مورد ورشکستگی داشت زیرا سقوط قیمت نفت برخی از شرکت ها را به نقطه شکست رساند. از آنجا که قیمت نفت تا حدودی پس از سال ۲۰۱۶ بهبود یافت، تعداد موارد ثبت شده به ۲۴ مورد در سال ۲۰۱۷ و ۲۸ پرونده در سال ۲۰۱۸ کاهش یافت.

اما سه ماهه چهارم ۲۰۱۸ با کاهش چشمگیر قیمت نفت روبرو شد و این کاهش تا سال ۲۰۱۹ ادامه داشت. این منجر به جهش تعداد موارد ثبت شده در سال ۲۰۱۹ به ۴۲ مورد شد.
از میان ۲۰۸ مورد ورشکستگی، تگزاس این لیست را با ۹۴ مورد رهبری کرد. کلورادو و لوئیزیانا هر کدام با یازده مورد و نیویورک با ده مورد در رده چهارم قرار گرفتند.  کانادا در مجموع هجده مورد ورشکستگی تولید کننده نفت و گاز داشت.

هاینز و بون همچنین گزارش دادند که بخش خدمات میادین نفتی با ۱۹۶ ورشکستگی در طول مدت پنج سال، سخت آسیب دیده است. کل مبلغ بدهی در ورشکستگی خدمات میادین نفتی در این مدت تقریباً ۶۶ میلیارد دلار بود. تگزاس با ۱۰۲ ورشکستگی بار دیگر پیشتاز بود.

جریانات میانی به طور کامل در امان نماند، اما این شرکت گزارش می دهد که فقط ۲۸ شرکت میان جریانی وجود دارد که از سال ۲۰۱۵ فصل ۱۱ ورشکستگی را در ایالات متحده ثبت کرده اند، که شامل حدود ۲۱٫۶ میلیارد دلار بدهی تجمعی و بدون ضمانت (از جمله بدهی شرکت های وابسته) است.

این شرکت می نویسد که قیمت کالاها به احتمال زیاد برای تولیدکنندگان چالش برانگیز خواهد بود و خاطرنشان کرد:«به نظر می رسد بازار نفت علی رغم دو رویداد مهم ژئوپلیتیکی در خاورمیانه – حمله در سپتامبر ۲۰۱۹ به تأسیسات نفتی آرامکو عربستان و افزایش تنش ها پس از حمله هواپیمای بدون سرنشین هفتم ژانویه به سرلشکر سلیمانی ایران مقاوم تر شده است.»

اکنون می توانیم شیوع ویروس کرونا را به عنوان یک چالش برای تولیدکنندگان نفت اضافه کنیم، زیرا این امر به کاهش ده درصدی قیمت نفت در هفته گذشته کمک کرده است. در صورت ادامه این روند و با توجه به اینکه قیمت گاز طبیعی نیز در مقادیر بسیار پایین معامله می شود، سال ۲۰۲۱ احتمالاً سال بسیار بد دیگری برای تولیدکنندگان نفت و گاز است که از نظر مالی دچار مشکل هستند.

کجا سرمایه گذاری کنیم | دکتر سید محمد مهاجر

  • نویسنده : دکتر سید محمد مهاجر
  • منبع خبر : سی نیوز