هفت قانون سرمایه گذاری برای بازنشستگی از آنجا که بازارها با جهانی شدن کووید۱۹ به کندی و ضعف حرکت می‌کنند، احتمالاً سرمایه گذاران متوجه شده اند که حرکت بورس اس.اند.پی، داو، نزدک و راسل نوسانات بالا و پایینی دارد. پس با این حساب، حرکت بعدی چه خواهد بود؟ کار هوشمندانه ای هست که باید انجام […]

هفت قانون سرمایه گذاری برای بازنشستگی

از آنجا که بازارها با جهانی شدن کووید۱۹ به کندی و ضعف حرکت می‌کنند، احتمالاً سرمایه گذاران متوجه شده اند که حرکت بورس اس.اند.پی، داو، نزدک و راسل نوسانات بالا و پایینی دارد. پس با این حساب، حرکت بعدی چه خواهد بود؟ کار هوشمندانه ای هست که باید انجام شود؟ ​یکی از مهم ترین اقدامات این است که شروع به کنار گذاشتن قوانین قدیمی تخمینی و فرضی و تعمیم‌های کلی کنید. دیوید ومولن، مدیر عامل شرکت هدج ترید گفت: «این یک بحران اقتصادی متداول نیست. ما قبلاً هرگز چنین ترکیبی از رویدادهای کلان را تجربه نکرده ایم، همچنین علاوه بر یافتن راه‌هایی برای جدا کردن سبد سهام و کالای خود از تاثیرات رکود بازار و کووید۱۹، احتیاط بیشتر واقعاً یک ضرورت است.» با ما همراه باشید با هفت قانون سرمایه‌گذاری تخمینی که می گوید شما باید همین الان بازنشسته شوید.

من از ده‌ها متخصص سرمایه‌گذاری شنیده‌ام که مردم باید در کدام استراتژی‌ها تجدید نظر کنند. در اینجا برخی از رایج‌ترین توصیه‌ها برایتان آورده ام.​

​​​​​​​​سرمایه گذاری | بورس

 

فروش در ماه می

​​​​​​​​این مثل قدیمی “در ماه می بفروشید و بروید” نوعی تبلیغات سرمایه گذاری است که به سرمایه گذاران هشدار می دهد تا سهام خود را در ماه مه معطوف کنند و منتظر بمانند تا در ماه نوامبر دوباره سرمایه گذاری کنند. از سال ۱۹۵۰ تا سال ۲۰۱۳، میانگین سهام صنعتی داو جونز بازده کمتری را در دوره ماه مه تا اکتبر در مقایسه با دوره نوامبر تا آوریل به ثبت رساند. همانطور که رایان دیتریک، استراتژیست ارشد بازار  شرکت ال.پی.ال فایننشال در یادداشتی نوشت: «این شش ماه از نظر تاریخی بدترین شش ماه بوده‌است.» اما اوضاع به طور کلی تغییر کرده‌است و در هفت سال از هشت سال گذشته، سهام عملکرد بهتری را تجربه کرده است.

ال.پی.ال هنوز بر روی رکود اقتصادی کوتاه‌مدت و اقتصاد بسیار قوی‌تر در آینده در سال ۲۰۲۰ تاکید دارد، چون عمق بیکاری اثرات و پیامدهای بلندمدت خواهد داشت. اما گذشته از پیش‌بینی، منطق دیگری برای تجدید نظر در این پیشنهاد وجود دارد.​ در حالی که این یک بیانیه محبوب بوده اما اعتبار کمی دارد. فروش امسال می تواند بهبود سبد سهام شما را خراب تر کند. جاستین گودبراد، بنیان گذار سرمایه گذاران میراث، گفت: «اگر شما ایده قدیمی فروش همه موقعیت ها در ماه مه را دنبال می کنید و تا اکتبر منتظر سرمایه گذاری مجدد هستید، ممکن است یک فرصت بزرگتر را از دست بدهید و سال های پس از بهبود خود را رقم بزنید.»

در واقع، اگر چنین اتفاقی بیفتد، ممکن است در یک سرازیری بزرگ بیفتید، همانطور که در برخی رکودهای اقتصادی بزرگ دیگر که بیش از حد انتظار طول کشید و یک سری بازیابی و افت هایی رخ داد. اما حتی در بدترین دوران، بازارها ظرف چند سال به شکل قبلی باز می‌گردند. همه این ها به نقدینگی شما بستگی دارد.»

 

خرید را کاهش دهید

​​​​​​​یک توصیه کلاسیک دیگر برای رکود،  توقف خرید در اوج اُفت و منتظر ماندن برای همه چیز است. کلی لاوین، معاون رئیس بازارهای پیشرفته آلیانز می‌گوید:« این راه‌حل به تمام سرمایه گذارانی که دارای فرصت رشد  به منظور بازسازی هستند، پیشنهاد شده‌است.» اما همه وقت کافی برای جبران خسارت‌های ماه گذشته را ندارند و علاوه بر آن، حرکت رو به جلو بدون در نظر گرفتن درس‌های آموخته‌شده از رویدادهای اخیر یک اشتباه است. نیازی نیست بگوییم که چگونه در اقتصاد بدون اشتباه، تغییرات گسترده بودجود خواهند آمد. حتی ممکن است در نهایت همه وارد رکود شوند. برخی از شرکت‌هایی که عملکرد خوبی داشته‌اند ممکن است شاهد دوره‌های طولانی عملکرد ضعیف باشند. همانطور که دیوید ریز، مشاور و مدیر ارشد مالی شرکت ریز می‌گوید:« اُفت سنگین معمولاً با قاعده تر از اُفت اصلی اتفاق می افتد اما  می‌تواند به همان اندازه یا بیشتر مخرب باشد. این دقیقاً همان چیزی است که در بازار ۲۰۰۲ – ۲۰۰۰ و بحران مالی ۲۰۰۸ اتفاق افتاد.»

این همان چیزی است که در رکود بزرگ جهانی اتفاق افتاد، زمانی که سهام بورس داو شیرجه بزرگی زد و حدود نیمی از آنچه را که از دست داده بود، بازیافت و همانطور که نمودار زیر نشان می‌دهد برای سال‌های متمادی به سمت پایین کشیده شد:

هنگامی که وارن بافت تمام دارایی های خود را در چهار خط هوایی بزرگ سرمایه گذاری می کند، می توانید مطمئن شوید که محدودیتی برای خرید و نگهداری وجود دارد. این یک استراتژی اسن که درجه بالایی از تداوم را در کسب‌وکار و شرایط اقتصادی در نظر می گیرد.

 

سرمایه‌گذاری بر اساس قدمت

دیوید اولیری، موسس کیندریچ کا اشاره کرد: « تخصیص دارایی صرفاً به خاطر قدمت، حتی در بهترین زمان، کار نسنجیده ای است، اما با توجه به نرخ پایین بهره ها (به احتمال زیاد برای آینده نیز قابل‌پیش‌بینی خواهد بود) شاید طبق قوانین کلی و تخمین ها قادر به حفظ درآمد ثابت فقط از طریق سبد سهام خود نباشید.»

طبق این فرمول، همانطور که اولیری اشاره کرد، یک فرد ۴۰ ساله ممکن است ۴۰ % از درآمدش ثابت باقی بماند و انتظار داشته باشد بازده معنی‌داری ایجاد کند. اما چه ضمانتی وجود دارد؟ شرکت‌هایی با کاهش رتبه اعتباری و افزایش ریسک؟ وقتی خزانه داری سی سال روند نزولی طولانی داشته و نرخ بازده واقعی (بعد از تورم) پنج سال و حتی بیشتر منفی است؟ این بدان معنا نیست که اوراق قرضه را نادیده بگیریم، اما اینکه قدرت سنتی آنها ممکن است در برابر سهام عدالت کاهش یابد را باید به رسمیت بشناسیم.

 

قانون برداشت ۴ %

پم کروگر، مدیر عامل ویالترمپ و یکی از اعضای گروه پیز مونیتراک، می‌گوید: «این قانون توصیه می کند که بازنشستگان می توانند با اطمینان ۴٪ از صندوق های بازنشستگی خود را پس از قطع کار برای تأمین هزینه های زندگی بردارند. در همه بازارها و در این دنیای عجیب و غریب جدید، سرمایه گذاران باید مراقب باشند که روی شرایط فردی خود تمرکز کنند. به ویژه زنان باید مراقب باشند که خیلی از این قانون پیروی نکنند، زیرا آن‌ها مدت بیشتری بعد از بازنشستگی زندگی می‌کنند و سال‌های بیشتری در انتظارشان است.» دوباره، این امر به ویژه به دوران نرخ پایین بهره پایین مربوط می‌شود.

 

صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر شاخص  

سرمایه گذاری منفعل به دلیل توانایی خود در پیشی گرفتن از گزینه های مختلف در معاملات فعال مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. به خصوص زمانی که هزینه‌های مقایسه‌ای این دو مقوله در نظر گرفته می‌شود. اکثر صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر شاخص به افراد اجازه می دهند تا پولشان را در آنچه قرار است نمایانگر مجموعه گسترده ای از سهام باشد، قرار دهند و با گذشت زمان و پس از افزایش از سود آن بهره مند شود. کلمه به مرور زمان،  قاتل احتمالی سرمایه گذاری امروز است. اگر افق طولانی دارید، همه چیز روبراه خواهد بود. اما اگر افق دور و درازی ندارید پس با توجه به نقدینگی تان اوضاع بهتر نخواهد شد.

 

​​​​​​​​خرید سهام و اوراق بهادار

بسیاری از سرمایه گذاران از مقایسه نرخ سود قیمت به عنوان یک کلید در انتخاب سهام استفاده می کنند و آن را با میانگین های تاریخی مقایسه می کنند. این فرضیه استمرار بازارها است. اگرچه اصلاً چیز مطمئنی نیست، اما این رویکرد بسیار کمتر رایج است. میشل کانل، صاحب مدیریت پورتیا پایتخت گفت: «درآمدها معمولاً براساس میزان درآمد تخمین زده شده برای این سال می باشد. اما توانایی برای برآورد سود در سال ۲۰۲۰ قابل پیش بینی نیست. حتی اگر شرکت‌ها هنوز خط مشی هایی ارایه می‌دهند، توانایی آن‌ها برای تولید درآمد هنوز ناشناخته است. سهام‌های تکنولوژی می‌توانند نسبت به خرید سهام و اوراق بهادار بالاتری باشند زیرا سریع‌تر رشد می‌کنند. اما حتی برخی از سهام های تکنولوژی به دنبال نرخ رشد کندتری هستند و ممکن است مستحق ضرب کمتری شوند. در ضمن افزایش ریسک همچنان در شرکت‌ها وجود دارد. می‌دانیم که نیمی از بدهی ها در پایین‌ترین رده رتبه‌بندی اعتباری قرار دارد و بسیاری از این شرکت‌ها در پرداخت یا تجدید بدهی خود مشکل خواهند داشت. برای آن‌هایی که در این دسته هستند، کسب و کار مانند همیشه نخواهد بود.» در واقع ، برای تعداد نامشخصی از شرکت‌ها، به هیچ وجه کسب‌وکاری وجود نخواهد داشت. شما می‌توانید و باید همان بررسی دقیق را بر روی تمام شاخص‌ها اعمال کنید. با افت بزرگی که در ماه فوریه آغاز شد، سهام اس.اند.پی و خرید اوراق بهادار نیز ۱۲ ماه به طول انجامید. آن ها در سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ رقمی حدود ۲۲٫۶ ۹ بودند که از ماه می، این مقدار به ۲۰.۴۳رسیده است. با این حال، ارزش آن در طول سال‌ها میانگین ۱۵ تا ۱۶  است و بعید به نظر می‌رسد که درآمدهای رو به کاهش مورد انتظار را در بر گرفته باشد بنابراین سهام ها خیلی هم ارزان نیستند.

 

سود سهام در رکود اقتصادی

در رکود اقتصادی، توصیه استاندارد تغییر سرمایه گذاری به سهام هایی است که سود سهام را پرداخت می کنند. درآمد تضمین شده در عوض چیزی را ارائه می دهد، که حتی اگر ارزش بازار سهام کاهش یابد، باز هم بر قوت خود باقی می ماند.والسون گفت: « در شرایط مالی امروز، شرکت‌هایی مانند شل را می‌بینیم که برای اولین بار سود سهام خود را کاهش داده‌اند.»اگر شما یک سهامدار ممتاز هستید، ممکن است شانس بهتری برای پرداخت سود سهام داشته باشید و یا حتی بعداً پس از بازگشت شرکت نقدینگی بیشتری دریافت کنید. اوراق‌قرضه دولتی می‌تواند چشم‌انداز بلند مدت بهتری برای دریافت سود سهام ایجاد کند. به عبارت دیگر، همه ما باید به  استراتژی‌های ایمن و خودکار فکر کنیم و زمانی را صرف مشاوره و تحقیقات معتبر کنیم.​

  • نویسنده : سید محمد مهاجر
  • منبع خبر : سی نیوز