وام مسکن چگونه تسهیل می شود؟ سازندگان املاک و مستغلات در حال ورود به نزاع وام تجاری هستند و با احتیاط بیشتر بانک‌ها وام مسکن می‌گیرند. ​در حالی که وام دهندگان سنتی همچنان استانداردهای اعتباری خود را تشدید می‌کنند و وام‌ مسکن کمتری می‌گیرند. سازندگان در حال گسترش مشاغل خود هستند تا بدهی پروژه های […]

وام مسکن چگونه تسهیل می شود؟

سازندگان املاک و مستغلات در حال ورود به نزاع وام تجاری هستند و با احتیاط بیشتر بانک‌ها وام مسکن می‌گیرند. ​در حالی که وام دهندگان سنتی همچنان استانداردهای اعتباری خود را تشدید می‌کنند و وام‌ مسکن کمتری می‌گیرند.

وام مسکن

سازندگان در حال گسترش مشاغل خود هستند تا بدهی پروژه های همتایان خود را تأمین کنند و کارشناسان حتی با گفتگو درباره مقررات بازگشت دونالد ترامپ، رئیس جمهور، این روند را کند نمی ­بینند.

راب نالاوالا، عضو گروه ویژه فرصت‌های املاک و مستغلات کول شوتز، گفت: «بانک‌ها هنوز وام می‌دهند، اما به دلیل مقررات، نرخ و سرعت یکسانی ندارند. مجموعه‌ای از وام دهندگان جایگزین ایجاد شده­اند.»

طبق گفته بلومبرگ، سال گذشته، این صندوق ها در حدود ۳۲ میلیارد دلار بدهی املاک تجاری را جستجو کردند و به دلیل توانایی حرکت سریع وام های بزرگ، که ممکن است شامل وام های بینابینی​​، کوتاه مدت و سایر بدهی­ها باشد، نسبت به وام دهندگان سنتی مورد استقبال قرار گرفته است. کارشناسان می گویند با بلوغ این چرخه و انتخاب بیشتر سازندگان در معاملات سهام که دنبال می کنند، این روند ممکن است سرعت بگیرد.

لئو لیوا، عضو کول شوتز و یکی از روسای اداره املاک و مستغلات، گفت:« این بازار شاهد معاملات خوب در بخش توسعه دشوار است و به نظر می‌رسد که فعالیت بیشتری در بخش بدهی و وام وجود داشته باشد. این جایی است که فرصت وجود دارد. وام دهندگان مبالغ کوچک مدتی است که این را می‌دانند و حالا وام دهندگان بزرگ‌تر می‌گویند، حالا ما هم باید این کار را بکنیم.»

گروه مسکن نیویورک

گروه مسکن نیویورک، با کمک مدیر اجرایی گروه معاملات اصلی مورگان استنلی، جان چاسین، در اوایل سال جاری، وام‌دهی خود را آغاز کرد و قصد دارد سالانه حدود ۱ میلیارد دلار برای چند سال آینده وام بدهد. این گروه در حال استفاده از همه چیز، از وام‌های مسکن گرفته تا وام‌های مسکن ارشد است و چاسین در حال کار برای پیدا کردن معاملات حداقل ۲۵ میلیون دلار برای شرکت برای قرض دادن یا گرفتن سهام است. ​

سرمایه گذاری مدیسون​​​​​​

در نیویورک یک کهنه سرباز در تجارت وام‌ است و چهارمین صندوق بدهی خود را در بهار راه‌اندازی می‌کند. شرکت سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات سوم خود، صندوق بدهی MRC را در ماه می گذشته تعطیل کرد. (با افزایش ۶۹۵ میلیون‌دلاری در سرمایه، بیش از هدف اصلی ۶۰۰ میلیون‌دلاری اش.)

این شرکت با هزاران فرصت وام‌دهی، از جمله وام‌های رهنی تجاری، وام‌های بینابینی و حقوق صاحبان سهام ترجیحی، دست و پنجه نرم می‌کند. از زمانی که صندوق ۳۰۰ میلیون‌دلاری اصلی آن در سال ۲۰۰۵ راه‌اندازی شد، مدیسون تقریباً ۴ میلیارد دلار بدهی را بست.

املاک آر.ایکس.آر

​​​​​​​​آر.ایکس.آر سالها در این بازی حضور داشته است. این شرکت در سال ۲۰۱۲ اعلام کرد که یکی از نخستین سرمایه‌های آن از طریق یک سرمایه‌گذاری مشترک با هادسون نیویورک راه‌اندازی شد تا سرمایه اختیاری خلاقانه ای را در معاملاتی فراهم کند که بانک‌ها و وام دهندگان سنتی ممکن است نتوانند آن را دست‌کم بگیرند. با ورود به سال ۲۰۱۷، شرکت معاملات گسترده ای مانند ۴۶۳ میلیون دلار بدهی Extell Development (هرچند که تا ۱۶۳ میلیون دلار اصلاح شده است) انجام می دهد.

SL Green Realty

یکی از بزرگ‌ترین مالکان املاک تجاری نیویورک، SL Green Realty در سال ۲۰۱۶ از نظر بدهی و حقوق صاحبان سهام ترجیحی، سال بزرگی داشت. فوریه ۲۰۱۷، REIT  گزارش داد که تقریبا ۲ میلیارد دلار در وام‌های مسکن اول، وام‌های مسکن و منافع سهام ترجیحی در ۶۴ سرمایه‌گذاری کسب کرده‌است. گرین یکی از سازندگان اصلی است که تبدیل به وام دهنده شده‌ است. در سال ۲۰۱۳ این شرکت برای تأمین مالی خود برای ساخت نماد نیویورک سونی در خیابان ۵۵۰ مادیسون متوقف شد. گرین ۱۵۰ میلیون دلار وام طبقه متوسط ​​برای ساختمان دریافت و ۱۷۵ میلیون دلار وام بزرگتری به یک مدیر سرمایه گذاری خصوصی فروخت.

Kushner Cos.

​​​​​​​​جراد کاشنر صندوق بدهی خود را با عنوان صندوق فرصت اعتباری کاشنر در نوامبر ۲۰۱۶ راه اندازی کرد و قصد داشت ۲۰۰ میلیون دلار به سازندگاندر طی ۵ سال وام دهد. این صندوق از رئیس و بنیانگذار Heritage Equity Partners دفتر کار و خرده فروشی توبی مسکوویتس در دفتر کار و خرده فروشی با یک وام ۳۳ میلیون دلاری با عنوان معامله واقعی پشتیبانی خواهد کرد.

مغز متفکر توسعه ۲۰ میلیارد دلاری هادسون یارد در منهتن – اولین صندوق خود را در سال ۲۰۱۲ تاسیس کرد که ۸۲۵ میلیون دلار برای خرید و بازسازی دارایی های قبل از فروش آنها برای سودآوری جمع کرد. پیش از این جاستین متز که رئیس گزینه های جهانی املاک و مستغلات گلدمن ساکس بود، برای هدایت تیم مدیریت صندوق املاک و مستغلات شرکت استخدام شد. توسعه دهنده هادسون یاردز دارایی هایی از جمله One Madison Park و ۱۱۱ West Wacker در شیکاگو ایجاد کرده است و و امروزه دارایی‌های شرکت بیش از ۲۰ میلیارد دلار ارزش دارند.

  • نویسنده : سید محمد مهاجر
  • منبع خبر : نشریه فوربز