فروش مقاله از مصادیق تخلفات پژوهشی است به گزارش سرویس علمی و دانشگاهی پایگاه خبری سی نیوز و پس از تماس های مکرر تعدادی از دانشجویان در ارتباط با گزارش تخلف و کلاهبرداری از یکی از موسسات غیرقانونی که در سال های اخیر با تبلیغات گسترده اقدام به فروش مقاله و همچنین ادعای پذیرش و […]

فروش مقاله از مصادیق تخلفات پژوهشی است

به گزارش سرویس علمی و دانشگاهی پایگاه خبری سی نیوز و پس از تماس های مکرر تعدادی از دانشجویان در ارتباط با گزارش تخلف و کلاهبرداری از یکی از موسسات غیرقانونی که در سال های اخیر با تبلیغات گسترده اقدام به فروش مقاله و همچنین ادعای پذیرش و مهاجرت تحصیلی می نماید، بر آن شدیم تا با این موسسه تماس تلفنی برقرار کرده و از صحت ادعای دانشجویان باخبر شویم.

پس از برقراری تماس توسط دو خبرنگار سی نیوز متوجه شدیم موسسه ای به نام تز ایران Tez Iran بدون داشتن هیچ گونه مجوز قانونی از مراجع ذیربط و حتی شماره ثبت در اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری، اقدام به فروش و کلاه برداری از این دانشجویان نموده و پس از پیگیری این افراد برای استرداد وجه از آن سر باز زده است.

این موسسه که ادعا می کند در ژورنال های معتبر و با ضریب نفوذ بالا برای افراد اقدام به انتشار مقاله می کند، با دریافت مبالغ هنگفتی از دانشجویان به آن ها قول های واهی مبنی بر اخذ پذیرش و مهاجرت کرده و پس از دریافت وجه پاسخگوی پیگیری های این افراد نیست.

با توجه به اینکه فروش مقاله از مصادیق تخلفات پژوهشی به حساب می رود، کلیه مکالمات ضبط شده و مستندات دانشجویان به حراست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارسال نمودیم تا پیگیری های لازم برای برخورد با متخلفین این موسسه انجام پذیرد.

همچنین با توجه اینکه امور مهاجرت و اخذ پذیرش و اعزام دانشجو منوط به دریافت مجوز از وزارت علوم می باشد، نیز در این زمینه مستندات لازم به واحد متبوعه و همچنین وزارت اطلاعات ارجاع گردید.

امیدواریم دست اندرکاران وزارت علوم و وزارت اطلاعات در این زمینه همکاری های لازم را به عمل آورند. خبرنگاران سرویس علمی سی نیوز تا رسیدن به نتیجه پیگیر این موارد خواهند بود.

در بخش زیر مصادیق تخلفات پژوهشی که توسط وزارت علوم اعلام شده و فروش مقاله از مصادیق آن به شمار می رود، برای استحضار مخاطبین ذکر شده است:

مصادیق تخلفات پژوهشی

سوءرفتارهای پژوهشی

 1. عدم داشتن دانش تخصصی و صلاحیت علمی در موضوع مورد پژوهش
 2. عدم مراعات صداقت در ارائۀ گزارش کارهای علمی خود برای کسب امتیازات علمی و اداری و ترفیع و ارتقا
 3. جانبداری در فرایند انجام پژوهش با دخالت دادن پیش‌فرض‌ها و تمایلات خود، دیگران یا مؤسسۀ سفارش‌دهندۀ پژوهش
 4. عدم ارائۀ نتایج واقعی پژوهش به دلیل ترس و تأثیر فشارها و جهت‌گیری‌های سوء پیرامون پژوهشگر
 5. عدم پایبندی به عنصر زمان (موعد مقرر) در انتشار نتایج پژوهش (امتناع از انتشار نتایج به‌دست‌آمدۀ پژوهش در بازۀ زمانی معین، به دلیل منافع سودجویانه از روی عمد یا به طور سهوی).فقط به دلایل امنیتی می‌توان انتشار نتایج پژوهش را به زمان دیگر موکول کرد.
 6. ابهام و عدم دقت در تدوین گزارش پژوهش یا روشن و شفاف نبودن مرز بین دستاوردهای علمی پژوهشگر و یافته‌های گرفته‌شده از کار دیگران
 7. بازنویسی گفته‌های دیگران، بازی با الفاظ، زیاده‌نویسی، کلی‌گویی، جزم‌اندیشی و مصرف‌گرایی
 8. تعصب، حسادت، کینه و خشم، غرض‌ورزی عاطفی، توهین و جسارت، تحقیر و استخفاف دیگران، حرمت‌شکنی، بزرگنمایی خود و موضوع، انفعال در نگره‌ها و باورها به دلیل دگرباوری، فریب، آزار و اذیت، بهره‌برداری ناپسند از واژه‌ها و افراد
 9. استفاده و استناد به منابع مشکوک و فاقد اعتبار علمی (مجله، سایت حامی مقاله و نویسندۀ مقاله)
 10. عدم رعایت منافع ملی در کلیۀ مراحل انجام پژوهش
 11. استفادۀ خلاف واقعیت از عناوینی مانند دکتر، کارشناس ارشد، استاد، دانشیار، استادیار و… در آثار پژوهشی
 12. هرگونه حذف و تغییر در نشانی اصلی نویسنده یا نویسندگان مقالات علمی
 13. عدم استفاده از واژه‌های متناسب با کار انجام‌شده نظیر ترجمه، تألیف، تصنیف، تحقیق

فروش مقاله